דף הבית >> יש לי בעיה
 
   
יש לי בעיה

תפיסת החיים כאוסף בעיות שאנחנו מחפשים את פתרונן גורמת לנו הרבה סבל. דרכן של בעיות להיווצר ולהיפתר וחוזר חלילה. אם בכל פעם נתמקד בפיתרון בעיה נקודתית נוכל לצפות בבעיה שמסתיימת ובחדשה שצצה במקומה. שינוי הגישה מבוסס על הנחת היסוד שהדבר המשמעותי שאנחנו מתרגלים הוא הנוכחות שלנו בתוך זרם האירועים. במקום להזדהות עם הבעיה לאפשר לה לשהות בתוכנו על שלל התחושות, הרגשות והמחשבות שהיא מניבה. יכולתנו לפתח את יכולת העמידה שלנו, לחוות את הדברים כפי שהם-נעימים או קשים-הופכת כל רגע למשמעותי ולמהות עצמו, ומאפשרת את הזרימה בתוך נהר החיים. אנו חווים את החיים ברגע הזה ומאפשרים לשחרר את ההילכדות המחשבתית שלוקחת אותנו לעבר או לעתיד, ובכך גורמת לנו להפסיד את הרגע הנוכחי.


חשיבת יתר

הראש שלנו חושב כמו שהלב שלנו פועם. זרם מחשבות בעוצמה כזו או אחרת מתקיים לאורך כל שעות היממה. אם כך, מדוע לעיתים מחשבות מרובות יכולות לגרום לנו סבל-? מחשבות מרובות ועיסוק אובססיבי במחשבות של "בעד ונגד" הוא סימן המעיד על כך שאנרגיה רבה מידי עולה כלפי מעלה לראש ואזורים אחרים נעזבים. כאשר אנחנו במצב מאוזן ישנה חלוקה של אנרגיה לנשימה, לאזור האגן, לבטן ולחזה ולכל חלקי הגוף. חשיבת יתר מעידה על כך שיש נושאים שקשה לנו לפגוש ועל כן אנו נמלטים אל ראשנו. חזרה אל הנשימה ואל גופנו בעזרת טכניקות גופניות ותמיכה של איש מקצוע או חבר לדרך עוזרים לנו לייצב את  הנוכחות שלנו, לפגוש את הדברים הדורשים מפגש והמחשבות המרובות תפחתנה מאליהן.


הדחקת רגשות

רגשות הם בעלי עוצמה רבה ביותר. רבים רואים ביכולת לפגוש רגשות שער לעולם נוכח יותר ומלא יותר. עוצמתם של הרגשות מושכת אותנו ומפחידה אותנו. בגלל עוצמתם הרבה אנו מפתחים דפוסים של הדחקה שלהם או של היסחפות עימם. פיתוח הנוכחות מאפשר לנו להיות עם הרגשות כפי שהם, ופוחת הצורך להדחיק אותם או להיסחף איתם.
ההישענות והתמיכה שניתן לקבל מתשומת לב לנשימה ולגוף נותנת לנו את הבסיס שאיתו אנחנו יכולים לפגוש את הרגשות, לעבור דרכם, ללמוד את המסר שהם נושאים במטענם ולתת להם לחלוף. היכולת שלנו להתיידד עם עולם הרגשות נובעת מכך שאנחנו יכולים לחוות אותם תוך תשומת לב ומתוך הבנה שהם קיימים בעולם- הם לא שלנו, הם לא מעידים על איזה מהות פנימית שלנו. הם פשוט רגשות שאנו חווים מכיוון שאנחנו בחיים.שליטה וחוסר שליטה

המסורות הרוחניות הגדולות שולחות לנו את המסר פעם אחר פעם, אולם אנחנו שוכחים פעם אחר פעם. האמת הכואבת היא שאנחנו לא שולטים בשום דבר. שליטה פירושה בהירות מוחלטת, חד משמעית וודאית.
אין לנו יכולת לדעת מה יקרה בעוד דקה או שנייה. פשוט שום יכולת לדעת. אמת זו מעוררת פחד, פאניקה והתנגדות. מכיוון שלעיתים דברים קורים כמו שחשבנו או תכננו אין זה אומר שכאשר הם אינם קורים כך זו בעיה- זוהי דרכם של החיים. הניסיון האנושי הבלתי פוסק לשליטה נועד לכישלון מראש וגורם הרבה סבל.
אם כן מה בידינו לעשות? הדבר שבידינו לעשות הוא להתמסר לרגע הזה. לחיים כפי שהם. התמסרות שמובילה לראייה יותר בהירה של המציאות, לתובנה וחוכמה. התמסרות לחיים ברגע הזה מחברת אותנו לחוכמה שנמצאת ברגע הזה ומקרבת אותנו למעשה הנכון לנו ולסובבים אותנו.


סיפור המעשה הטיפולי

דוגמא טובה הממחישה את סיפור המעשה הטיפולי על פי עקרונות הנוכחות ותשומת הלב ניתן למצוא בספרו של ג'ק קורנפילד - "הלב הנבון" בעמוד 75. ג'ק קורנפילד, דוקטור לפסיכולוגיה קלינית, הוכשר כנזיר בודהיסטי בתאילנד, בורמה והודו.
אני מרגיש," הוא ענה, "שאני שונא את עצמי. אני אדם נורא. אני מרגיש שכך זה ימשך לנצח" לאט ובהדרגה הצליח מיץ' לקחת צעד אחורנית ולהיות רק עד קשוב למחשבות הללו.
שאלתי אותו: "והסיפורים הללו שסיפרת לעצמך שנים רבות כל כך, האם הם האמת? האם זה מי שאתה?" הבטתי בו במבט רך וישיר. תחושת ההזדהות שלו עם הסיפור החלה להתערער, לאבד מביטחונה. המשכתי לשאול: "כל התחושות המשתנות תדיר, הרגשת הגוף שלך, הכאבים והמתחים, האם זה מי שאתה?" "לא בדיוק."
"חוסר האונים, האם הם העצמי האמיתי שלך?"
"לא ממש."
"המחשבות השיפוטיות והסיפורים הכואבים, האם הם מי שאתה?"
"לא. אני מכיל את כל הדברים האלו, אבל לא, הם לא מי שאני."
"ומי מודע לכל זה? התבונן וראה."
"אני לא ממש מצליח למצוא שם מישהו. יש מודעות, אבל אני לא בטוח מי מודע שם."
"מה התחושה?"
בצחוק גדול מיץ' ענה: "הרבה יותר משוחררת. הרבה יותר!"
המשכנו לשבת כך עוד זמן מה, דוממים בתוך המודעות.
 
   
   
 
המפגשים מתקיימים בקליניקה בתל אביב ובזכרון יעקב.        
  דוא"ל : avirechtman@gmail.com      נייד:  054-3181788
   
  ייעוץ תוכן, עיצוב ובניית אתר : רונית אטלינגר click4u
  
לייבסיטי - בניית אתרים